Prečo je rekuperácia s entalpiou najlepšou formou ventilácie v boji proti koronavírusom?

Koronavírus sa šíri vzduchom, najmä vo vnútorných priestoroch. Vedci otvorene priznávajú úlohu, ktorú zohráva prenos aerosólov – drobných nákazlivých častíc vydychovaných (a vykašlaných) infikovanou osobou, ktoré zostávajú rozptýlené vo vzduchu vnútorného prostredia. Dobré vetranie vnútorných priestorov je jedným z kľúčových faktorov minimalizácie rizika šírenia vírusov.

Je však vhodné pozrieť sa aj na negatívny vplyv zvýšeného vetrania, pretože nadmerné vetranie vo vykurovacej sezóne môže viesť k suchej vnútornej klíme, ktorá je problematická.

Relatívna vlhkosť vzduch a covid

Nedávny článok agentúry Reuters opísal, že vlhkosť môže mať veľký vplyv na šírenie vírusových častíc, pričom poukázal na zvýšené riziko nákazy koronavírusom v suchých vnútorných podmienkach počas zimných mesiacov.

rekuperacia_vetranie_vlhkost_covid

Systémy MVHR vo všeobecnosti poskytujú dobré vetranie s recirkuláciou vzduchu, ale čím vyššia je ventilácia, tým nižšia môže byť vnútorná vlhkosť vo vykurovacej sezóne. To výrazne zvyšuje riziko nákazy koronavírusom. Aby sme predišli nízkej úrovni vlhkosti, teraz častejšie ponúkame systémy MVHR s jadrom ERV, ktoré rekuperujú teplo a vlhkosť. ERV ako také kombinujú nielen energetickú účinnosť s dobrou kvalitou vnútorného vzduchu, ale poskytujú aj zďaleka najlepšie vnútorné prostredie v boji proti koronavírusom.

MVHR (Mechanical Ventilation with Heat Recovery) – Systém núteného vetrania s rekuperáciou
ERV – Entalpický systém vetrania s rekuperáciou (spätné získavanie tepla a vlhkosti z odťahovaného vzduchu)

Kvalitné systémy MVHR, ako Zehnder a PAUL, ponúkajú verzie ERV, ktoré sú podľa nás najzdravšie vetracie systémy pre celé obydlia.

PAUL poskytuje energeticky efektívne riešenia vetrania pre udržateľné domy

Účinné vetranie s rekuperáciou tepla je ideálnym partnerom pre všetky novostavby a renovované obydlia, ktoré sú vzduchotesné. Vzduchotesnosť ide ruka v ruke s dobrými štandardmi izolácie v snahe optimalizovať energetickú hospodárnosť budov.

PAUL sa stal známym pre svoje vysoko efektívne a certifikované MVHR systémy, ktoré vynikajú vynikajúcou riadiacou logikou, optimálnou rekuperáciou tepla, nízkou spotrebou energie a v neposlednom rade veľmi tichou prevádzkou. Poskytujeme popredné svetové systémy MVHR a ERV pre pasívne domy a budovy s takmer nulovou spotrebou energie, projekty renovácie, nízkoenergetické projekty a vysokokvalitné novostavby.

Zdroj: https://www.paulheatrecovery.co.uk/