Príklad inštalácie rekuperácie s vetraním č. 1 – dvojpodlažný rodinný dom

Typ objektu: dvojpodlažný rodinný dom, 200 m2, novostavba
Vetracia jednotka: Zehnder ComfoAir Q350
Umiestnenie jednotky: technická miestnosť
Rozvody vzduchu: guľaté vetracie trubky Zehnder ComfoTube 90
Inštalácia rozvodov: v stropnom podhľade, stúpačky v stene

Cena materiálu: 6.106 €
Všetky ceny sú doporučené maloobchodné v € bez ceny za inštaláciu. Ceny vychádzajú z cenníka 04/2019.

Celý rozpočet si môžete pozrieť v dokumente pdf – Príklady inštalácie vetrania s rekuperáciou

Dvojpodlažný rodinný dom, 200 m2, novostavba: objekt s viacerými podlažiami a väčším počtom miestností. Vyššie nároky užívateľov domu spĺňa vetracia jednotka novej generácie Zehnder ComfoAir Q 350, umiestnená do technickej miestnosti.

Toto umiestnenie je vhodné predovšetkým kvôli prípadnej lepšej manipulácii a regulácii, rovnako aj zníženiu možnej hlučnosti. Akustický tlmič s montážnou doskou s rôznym počtom pripájacích portov je upevnený pod stropom. Umožňuje pripojenie až 12 kruhových vetracích rúrok s priemerom 90 mm, ktoré vedieme v jednej rovine stropným podhľadom. Ich nízka tlaková strata umožní rozvod vzduchu na 1. poschodie.

Vývody vzduchu v miestnostiach sú zakončené ventilmi, alternatívne dizajnovými mriežkami. Načrtnutý systém vetrania spĺňa vysoké nároky noriem a patrí k najobľúbenejším riešeniam do tohto typu stavieb.

Inteligentná vetracia jednotka Zehnder ComfoAir Q

Srdcom systému je nová jednotka riadeného vetrania označená ako Zehnder ComfoAir Q. Okrem výmeny vzduchu je jednotka vybavená optimalizovanými filtrami, ktoré zabraňujú vnikaniu jemného prachu, peľových častíc a ďalších nečistôt do vzduchu v miestnosti.

Vetracie jednotky Zehnder sú voliteľne k dispozícii s jedinečným entalpickým výmenníkom tepla, ktorý vďaka špeciálnym polymérovým membránam dokáže z odvádzaného vzduchu odovzdávať čerstvému vzduchu nielen teplo, ale až 65 % vlhkosti. Zabraňuje tak vysúšaniu vzduchu, zosychaniu drevených výrobkov a zamŕzaniu výmenníka v zimnom období. Umožňuje čistenie prepláchnutím vodou na zabezpečenie dlhodobo vysokej účinnosti rekuperácie.

Zehnder ComfoAir Q má unikátny výmenník tepla, ktorý umožňuje vysokú energetickú účinnosť (A+) a až 95 % rekuperáciu tepla. Najnovšia technológia ventilátorov zaručuje veľmi tichú prevádzku (ø 43 dB(A)) a nízku spotrebu energie 0,24 W/m3/h. Koncoví užívatelia iste ocenia aj optimálnu teplotu privádzaného vzduchu (vďaka modulačnému baypassu), ľahkú obsluhu pomocou displeja na jednotke, diaľkového ovládania alebo pomocou mobilných aplikácií.

Na zabezpečenie bezstarostnej spoľahlivej prevádzky treba iba 1- až 2-krát ročne vymeniť filtre. Zehnder ComfoAir Q pasívne, bez dodatočnej elektrickej energie, optimalizuje relatívnu vlhkosť vzduchu v interiéri, vďaka čomu dramaticky znižuje výskyt ochorení dýchacích ciest. (Na vetracie jednotky Zehnder možno teraz navyše získať predĺženú záruku 5 rokov, viac na www.zehnder.cz/plus_zaruka_5.)

Hygienické a tiché prúdenie

Sama jednotka na zlepšenie kvality vnútornej klímy nestačí. Jedine vďaka kombinácii kvalitnej vetracej jednotky a hygienických zdravotne neškodných rozvodov vzduchu prinesie investícia do systému vetrania očakávané prednosti. „Vetracie jednotky a iné prvky rozvodov vzduchu sa zabudovávajú do stropu, steny alebo podlahy. Po dokončení stavby je prístup k nim buď veľmi ťažký a prácny, alebo úplne nemožný či finančne náročný, preto je dôležité zaoberať sa nimi včas,“ vysvetľuje J. Štekr.

Vetracia rúrka ComfoTube 90 (k dispozícii aj s priemerom 75 mm) je vyrobená zo zdravotne neškodného plastu (antibakteriálny, antistatický). Jej patentovaný hladký vnútorný povrch s označením Clinside výrazne obmedzuje usadzovanie prachu a umožňuje jednoduché čistenie. Vďaka tomu, že rúrky ComfoTube majú 3- až 4-krát väčšiu ohybnosť než bežné rúrky, sa znižuje čas i cena inštalácie. Polovičné tlakové straty umožňujú tichší chod – ten je pri takýchto zariadeniach všeobecne mimoriadne dôležitý.

V modelovom príklade do dvojpodlažného rodinného domu s úžitkovou plochou 200 m2 je navrhnutý tichý prívod vzduchu pomocou ventilov Zehnder ComfoValve Luna.

Zehnder ComfoValve Luna S125 je plochý ventil s decentným vzhľadom a s výškou iba 30 mm. Zaisťuje extrémne tiché prúdenie vzduchu bez prievanu. Inštalácia je veľmi jednoduchá, zároveň môžete kedykoľvek rýchlo a jednoducho nastaviť optimálny prietok vzduchu. Možno si zvoliť aj kombináciu so Zehnder Air Blocker, ktorým možno v prípade potreby obmedziť uhol prúdenia z 360° na 240°.

Príklad inštalácie rekuperácie s vetraním č. 2: bungalov

Nižšie vám do detailov predstavíme systém vetrania s rekuperáciou v priemerne veľkom bungalove.
Typ objektu: bungalov, 160 m2, novostavba
Vetracia jednotka: Zehnder ComfoD 350
Umiestnenie jednotky: technická miestnosť
Rozvody vzduchu: kruhové vetracie rúrky Zehnder ComfoTube 90
Inštalácia rozvodov: v stropnom podhľade

Cena materiálu: 5.020 €
Všetky ceny sú doporučené maloobchodné v € bez ceny za inštaláciu. Ceny vychádzajú z cenníka 04/2019.

Celý rozpočet si môžete pozrieť v dokumente pdf – Príklady inštalácie vetrania s rekuperáciou

Bungalov, 160 m2, novostavba. Vetracia jednotka je umiestnená v malej technickej miestnosti hneď vedľa kuchyne. Jej tichý chod a za jednotkou umiestnené akustické tlmiče s rozdeľovačom vylučujú obťažovanie obyvateľov domu hlučnosťou. Aby bola dodávka množstva vzduchu do každej miestnosti ideálna, použili sa guľaté vetracie rúrky s priemerom 90 mm, vyznačujúce sa nízkou tlakovou stratou.

Sú vedené v stropnom podhľade (možno ich viesť aj po strope na povale, ale musia byť perfektne zaizolované). „Hviezdicovitý“ systém rozvodov vzduchu so samostatným potrubím do každej miestnosti umožňuje presné vyregulovanie množstva vzduchu a zabraňuje šíreniu hluku rozvodom (tzv. presluchom medzi miestnosťami). Tiché prúdenie vzduchu do miestnosti bez prievanu zaisťujú nové tvarovo decentné ventily Luna.