Otázka:
Vzniká hluk pri prevádzke rekuperácie?

Odpoveď:
Systém rekuperácie obsahuje tlmiče hluku a predpísaná rýchlosť prúdenia vzduchu zamedzuje nadmernej hlučnosti.

Otázka:
Môžem napojiť do rekuperačného systému kuchynský odsávač pary(digestor)?

Odpoveď:
Neodporúčame napojiť odsávanie digestora do rekuperácie. Mastné pary z digestora skôr zanesú výmenník a bude potrebné skoré vyčistenie.

Otázka:
Môže rekuperácia lete chladiť dom?

Odpoveď:
Rekuperačná jednotka môže v lete ochladzovať dom s využitím zemného výmenníka tepla.

Otázka:
Vzniká v dome prevádzkou rekuperácie prievan?

Odpoveď:
Zohriaty vzduch je privádzaný stabilne v malom množstve a dlhodobo.
Prevádzkou rekuperácie prievan nevzniká. Na určitý čas je možné prísun vzduchu zvýšiť, napr. pri vysokej koncentrácii ľudí v dome.

Otázka:
Vznikajú vo vetracom zariadení baktérie?

Odpoveď:
Nie, pri správnom fungovaní a nastavení nevznikajú v rekuperácii na prívode vzduchu žiadne baktérie, pretože sa nejedná o klimatizačné zariadenie. Vstupný vzduch je filtrovaný,  je suchý a vo výmenníku sa ešte zohrieva – nedochádza ku kondenzácii. Znečistený vzduch je odvádzaný von a je oddelený od čerstvého vzduchu.

Otázka:
Zašpinia sa vzduchové rozvody počas používania?

Odpoveď:
Filtre zabezpečujú čistotu rozvodov. Pri pravidelnej výmene filtrov je potrebné prečistiť rozvody vzduchu len raz za 10 rokov. Čistia sa mechanicky /kefou/ alebo stlačeným vzduchom.

Otázka:
Môže rekuperačná jednotka slúžiť v lete na chladenie domu?

Odpoveď:
Áno, rekuperačná jednotka pri zapnutom obtoku vzduchu odvádza teplý vzduch a privádza nočný studený vzduch do domu. Rekuperačná jednotka ochladzuje dom aj pomocou zemného výmenníka tepla.

Otázka:
Je vetranie rekuperáciou zdravšie?

Odpoveď: Oknom prichádza rovnako čerstvý vzduch ako cez ventilačné zariadenie. Pri rekuperácii je ale čerstvý vzduch zohriaty a filtrovaný. Rekuperácia šetrí vykurovaciu energiu a privádza filtrovaný vzduch/bez prachu a peľu/.

Otázka:
Som alergik. Je pre mňa vhodný domáci ventilačný systém?

Odpoveď:
Určite – ventilačné systémy Zehnder sú skutočne neuveriteľne hypoalergénne. Extrémne jemné filtre zaisťujú, že sa v domácnosti nedostane žiadny peľ. Takže môžete pokojne dýchať.

Otázka:
Ako bude ventilačný systém Zehnder dobrý pre moje zdravie?

Odpoveď:
Je to naozaj jednoduché: čerstvý vzduch je pre naše telo mimoriadne dôležitý. Aby naše orgány dokonale fungovali, potrebujú dobrý prísun kyslíka. Vetracie systémy vám ušetria starosti s neustálym otváraním okien a dverí. Zabezpečujú tiež, že znečisťujúce látky buď zostanú vonku, alebo sa tam prenesú.

Otázka:
Aký ventilačný systém je pre mňa vhodný?

Odpoveď:
Systém, ktorý si vyberiete, bude závisieť od vášho rozpočtu a vašej nehnuteľnosti: pre rodinné domy máme tendenciu odporúčať centrálny systém vetrania, zatiaľ čo decentralizovaný systém je vhodnejší pre menšie byty alebo jednotlivé miestnosti.

Otázka:
Ako môžu ventilačné systémy pomôcť v týchto časoch koronavírusu?

Koronavírus spôsobil veľkú neistotu. Jedna vec je však istá: pohodlné vnútorné vetranie pomáha znižovať počet vírusových častíc vo vnútorných priestoroch a úspešne prenášať zatuchnutý vzduch von.
Komfortné vetranie, ktoré funguje čisto ako systém vonkajšieho vzduchu, poskytuje nepretržitý prísun čerstvého, filtrovaného vonkajšieho vzduchu a rozvádza ho po rôznych miestnostiach v budove, čím rýchlo riedi akúkoľvek kontamináciu vo vzduchu. Zatuchnutý a kontaminovaný vzduch sa znova nepoužíva, ale všetok sa odstráni vonku. Potrubie privádzaného vzduchu a potrubia odvádzaného vzduchu sú oddelené od seba.

Otázka:
Ktorá trieda filtra je vhodná pre moje domáce vetranie?

S triedou filtra F (ISO ePM1) zostanú vonku aj tie najmenšie nečistoty. Originálne filtre Zehnder sú tou najlepšou voľbou pre váš domov. Vždy spĺňajú najnovšie normy a zákonné požiadavky. Odporúčame pravidelne kontrolovať filtre a podľa potreby ich vymieňať v súlade s hygienickými predpismi.

Moderný systém rekuperácie:

Rekuperácie predstavujú moderný systém riadeného vetrania, ktorý zabezpečí prísun čerstvého vzduchu a spätné získavanie tepla z odvádzaného vzduchu. Privádzaný vzduch je upravený peľovým filtrom a je čistý – bez alergénov. Moderná rekuperácia pracuje s 90% účinnosťou a môže ušetriť až 50 % energie na vykurovanie.

Rozvody rekuperácie zabezpečujú distribúciu čerstvého vzduchu a odsávanie použitého – vydýchaného vzduchu. Odvádzaný aj privádzaný vzduch sa stretávajú vo výmenníku tepla. Vydýchaný vzduch tu odovzdá svoje teplo (energiu) vonkajšiemu privádzanému vzduchu.

Správne namontovaná rekuperácia je tichá, úsporná a vyvetrá celý dom. Jej inštalácia je vhodná takmer do každej nehnuteľnosti – staršieho rodinného domu i nízkoenergetickej novostavby. Ideálne je inštalovať rekuperačnú jednotku pri výstavbe alebo rekonštrukcii.

Návrh, montáž a servis rekuperácie zabezpečíme pre západ a stred Slovenska aj sever Rakúska.

Pýtajte sa, ak máte nezodpovedanú otázku ohľadom vetrania a rekuperácie. My vám radi odpovieme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *