Rekuperácia do bytu Zehnder ComfoAir 180 – kompaktný systém riadeného vetrania

Rekuperačná jednotka do bytu je určená na odvetrávanie niekoľkých miestností. Využíva spätné získavanie tepla z odvetrávaného vzduchu a umiestňuje sa do skrinky širokej 60cm.
Vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 180 sa používa na riadené vetrania domu či bytu s veľkosťou obytnej plochy až do 120 m2. Automaticky vyvetrá a ušetrí 30 až 50 % nákladov na vykurovanie.
Veľkosť tejto novej vetracej jednotky /680 × 560 × 280 mm/ bola navrhnutá s ohľadom na možnosť vstavania do kuchynských liniek alebo iného malého priestoru. Rekuperácia do bytu je kompaktné vetracie zariadenie vhodné na vstavané umiestnenie do obytných priestorov. Všetky rozvody sú kompatibilné s ostatnými komponentmi značky Zehnder.

Rekuperácia do bytu vyžaduje čistenie a pravidelnú výmenu filtrov umiestnených v čelnej časti prístroja. Výmenník tepla by mal byť vyčistený približne po 2 rokoch. Výmenník tepla možno vybrať z prístroja a vymyť vodou s prímesou neagresívneho saponátu. Vetracia jednotka Zehnder ComfoAir 180 je štandardne vybavená automatickým 100% obtokom (bypassom).

Výhody použitia rekuperácie

Okrem výmeny vzduchu a ušetrenia energie nám rekuperácia prináša aj účinnú filtráciu, ktorá zachytáva nečistoty, prach a peľ. Vetranie rekuperáciou oceňujú hlavne alergici a ľudia trpiaci dýchacími problémami.

Vetranie a rekuperácia vzduchu prináša veľa výhod, ušetrí až polovicu nákladov na vykurovanie a je prospešná pre vaše zdravie. Rekuperácia vzduchu môže v priebehu hodiny vymeniť polovicu celkového množstva vzduchu v miestnosti. Okrem zníženia energetickej potreby domu a lepšej vnútornej klímy, znižuje vetranie s rekuperáciou výskyt plesní, roztočov a iných mikroorganizmov v domácnosti.

Rekuperácia do bytu

Princíp rekuperácie

Moderná a vhodne zvolená rekuperácia môže dosiahnuť až  90% účinnosť. To znamená úsporu až  50% na vykurovaní.

Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 120 €/1 rok (40 € elektrická energia + sada filtrov). Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.
Tieto náklady sú v porovnaní z ušetrenou energiou na vykurovanie zanedbateľné.

Rekuperacia do bytu

V prípade problémov s vysokou vlhkosťou v domácnosti, kde po zateplení a výmene okien výrazne stúpla vlhkosť a začala sa tvoriť pleseň, je jedným z možných riešení aj riadené vetranie za pomoci rekuperačnej jednotky. Či už centrálnej, alebo lokálnej jednotke.

Základná výpočtová hodnota pre jednu osobu je 60 m³ čerstvého vzduchu na osobu na hodinu. Vetranie a rekuperácia v obytných priestoroch zvýši výmenu vzduchu a zníži sa vhodnosť prostredia pre tvorbu nežiadúcich organizmov.