Rekuperácia alebo riadené vetranie: Šetrí čas, financie aj životné prostredie

Mať doma dostatok čerstvého vzduchu znamená často a správne vetrať. Nesprávne vetranie, prípadne nedostatok čerstvého vzduchu vo vašom domove, môže mať za následok nahromadenie škodlivého CO² a nevhodnú vlhkosť vo vašom domove. 

Vlhkost v dome

V priestore s vysokou koncentráciou CO²  budete po pár hodinách unavení, nekoncentrovaní a môžu vás potrápiť bolesti hlavy. Nedostatočné vetranie v spálni prináša nekvalitný spánok. 

Optimálna vlhkosť v dome 40 – 60%, je takisto dôležité pre vaše zdravie, ako aj pre stavebnú konštrukciu vášho domu. V zime môže vlhkosť vzduchu v miestnostiach výrazne poklesnúť, čo môže mať za následok vysušovanie dýchacieho ústrojenstva, ale aj zosychanie drevených podláh či konštrukcií. Zvýšená vlhkosť má za následok tvorenie plesní na stenách.  

Rekuperácia  – riadené vetranie s rekuperáciou tepla

Aby bol vzduch v interiéri neustále čerstvý a zdravý, museli by ste intenzívne vetrať každé ráno asi 5-30 minút a vetranie opakovať každé 2 hodiny, vrátane nocí, bez ohľadu na to, či je vonku zima, alebo teplo. Pri bežnom vetraní oknami do vašej domácnosti okrem čerstvého vzduchu preniká aj hluk či ďalšie škodliviny ako peľ, prach, dym či spaliny z okolitého ovzdušia, ktoré takisto vášmu zdraviu neprospievajú. Ako teda kvalitne a bezpečne vetrať?  

Spoľahlivé vetranie vám zabezpečí riadené vetranie s rekuperáciou tepla. So systémom riadeného komfortného vetrania značky Zehnder môžu okná zostať zatvorené a priestory budú aj tak nepretržite zásobované čerstvým čistým vzduchom, zároveň sa bude znižovať obsah CO2. Tým sa podporuje pohoda, dobrý spánok, schopnosť sústrediť sa a výkonnosť. Užívatelia domu ocenia aj extra jemné filtre, zachytávajúce prach a peľové častice. Spätným získavaním tepla navyše ušetria tepelnú energiu, ktorá sa stráca pri vetraní cez okno.

Rekuperacia do domu
Rekuperácia do domu Paul

Rekuperácia alebo riadené vetranie je spätné získavanie tepla pri vetraní. Vzduch privádzaný do obytného priestoru v rekuperačnej jednotke preberá teplo z teplého vzduchu odvádzaného z obytného priestoru, a tak minimalizuje tepelné straty. Aj pasívny vzduchotesný dom je vďaka rekuperácii stále dobre vetraný, pričom takmer vôbec nedochádza k úniku tepla. Podľa použitej technológie rekuperácia ušetrí 30-50 % nákladov na vykurovanie. Jednoducho povedané, rekuperácia šetrí nielen váš čas, ale aj energiu a životné prostredie. Vetranie rekuperáciou zaisťuje využitie tepla v budove až s 95 % účinnosťou. V letnom období naopak využívame rekuperačnú jednotku na zachovanie ideálnej teploty v obytných priestoroch, navyše, rekuperačná jednotka zabraňuje prehrievaniu budovy.

Výhody rekuperácie a prevádzkové náklady

Rekuperačná jednotka poskytuje okrem úspory na vykurovaní hlavne stálu výmenu čerstvého vzduchu do interiéru. Moderné domy sú vzduchotesne uzavreté a bez výmeny vzduchu by boli neobývateľné. Nedostatočné je aj nárazové vetranie raz denne. Inštalácia riadeného vetrania s kompletnými rozvodmi vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 5000 až 8000 eur.

Odhadované prevádzkové náklady riadeného vetrania – REKUPERÁCIE sú cca 150 €/1 rok (33 € elektrická energia + sada filtrov). Obsluha rekuperačnej jednotky je jednoduchá – užívateľ mení iba filtre, ktoré sú dostupné a rýchlo vymeniteľné.

Odborne nainštalovaný systém bude pracovať spoľahlivo s údržbou len výmeny filtrov. Rekuperačná jednotka je zariadenie, ktoré umožňuje využiť teplotu vzduchu odsávaného z priestoru na ohrev chladného privádzaného vzduchu. Tieto dva „vzduchy“ sú od seba oddelené tak, že nemôže dôjsť k ich premiešaniu. Dotykové plochy sú vyrobené z materiálu, ktorý zaručuje maximálny prestup tepla.

Výhody vetrania s rekuperáciou tepla

Aj keď riadené „vykurovanie i ochladzovanie“ priestorov prebieha pri zatvorených oknách, neznamená to však, že okná sa nemôžu otvárať. Je len na samotnom užívateľovi, či bude vetrať rekuperáciou /šetriť energiu/ alebo oknami.

Rekuperačná jednotka vás vôbec neobmedzuje. Práve naopak, zaisťuje komfort a výrazne znižuje náklady spojené s vykurovaním a ochladzovaním vášho domova. Privádza čerstvý vzduch aj, keď nie ste doma (stále vetrané) a bez úniku tepla – neustále svieža domácnosť.

Ďalšia výhoda vetrania rekuperáciou je možnosť využitia filtrov pre vyčistenie privádzaného vzduchu od prachov alebo alergénov, ktoré mnohým z nás komplikujú život. Tým je budova vhodná na pobyt aj pre alergikov. Aby sa rekuperačná jednotka nezanášala prachom musí mať základnú filtráciu. 

Do rekuperácie je možné vložiť filtre s vysokou účinnosťou a filtrovať vzduch vhodný aj pre laboratóriá. Filtre rozdeľujeme podľa filtračnej schopnosti do filtračných tried. Filtračné triedy definujú veľkosť častíc, ktoré filter dokáže zachytiť.

 Rekuperačné jednotky a ich rozdelenie

Vetracie jednotky ZEHNDER zaručujú ľahkú obsluhu, vysoký komfort a vysokú účinnosť rekuperácie tepla až 95 %, čo predstavuje úsporu až 50 % energie na vykurovanie. Jednotky sú štandardne vybavené automatickým obtokom – bypass, ktorý zabezpečuje v lete chladenie (nočné vetranie chladného vzduchu).

Entalpia – rekuperácia vlhkosti

Pomocou entalpického výmenníka, ktorý sa voliteľne dodáva napríklad pri vetracích jednotkách výrobcov Zehnder, sa v budove optimalizuje relatívna vlhkosť vzduchu, čo je ideálna ochrana proti príliš suchému vzduchu v zime. 

Entalpický výmenník ZEHNDER pomáha optimalizovať vlhkosť vzduchu pasívne bez potreby elektrickej energie vďaka inovatívnej konštrukcii polymerových membrán dokáže do privádzaného čerstvého vzduchu odovzdávať nielen teplo, ale aj vlhkosť. Vzduch obsahuje optimálnu vlhkosť, nedochádza k vysušovaniu interiéru zvlášť v zimnom období, keď bežne klesá vlhkosť privádzaného vzduchu aj pod 20 %. 

rekuperácia do domu

Vďaka špeciálnej antibakteriálnej vrstve Microban sa zlepšuje komfort bývania, zabraňuje prestupu odvádzaných pachov, mikróbov a iných škodlivín. Efektívne pracuje až do vonkajšej teploty -12 C˚ bez nutnosti predohrevu a tým sa odstraňuje nebezpečenstvo zamŕzania výmenníka v zimnom období. 

Pri použití entalpického výmenníku nevzniká kondenzát a odpadá riešenie jeho odvodu. Výmenník má prakticky neobmedzenú životnosť, pokiaľ nedôjde k jeho mechanickému poškodeniu. Údržba spočíva v prepláchnutí prúdom vody.

Potrebuje váš dom kvalitné a bezpečné vetranie pomocou rekuperácie alebo potrebujete v dome znížiť vlhkosť pomocou entalpickej rekuperácie? Neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám poradíme, odpovieme na všetky vaše otázky. V prípade záujmu o cenovú ponuku na vybudovanie systému rekuperácie nás neváhajte kontaktovať: