Vetranie v domácnosti je dôležité pre udržanie zdravia obyvateľov a kvality vzduchu v interiéri. Pravidelné vetranie pomáha odstraňovať z domu znečistený vzduch, vlhkosť a pachy, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie a pohodu ľudí v miestnosti. Okrem toho, vetranie tiež zlepšuje prísun kyslíka do domu a pomáha znižovať koncentráciu oxidu uhličitého vo vnútri, čo zlepšuje koncentráciu ľudí a náladu.

Odporúča sa vetrať každý deň minimálne raz za 4 hodiny, aby sa v miestnosti vymenil vzduch. V zime, keď sú vonkajšie teploty nízke, je dôležité nezabudnúť na pravidelné vetranie, aj keď len na krátky čas, aby sa udržala kvalita vzduchu v miestnosti. Vetranie v objekte pomáha udržiavať kvalitu vzduchu.

Rekuperácia a vetranie

Odporúčaná úroveň CO2 v miestnosti by nemala prekročiť 1200 ppm (častíc na milión), a preto je dobré pravidelne kontrolovať jej koncentráciu v miestnosti pomocou vhodného meracieho prístroja. Ak je koncentrácia CO2 vyššia ako odporúčaná úroveň, odporúča sa vetrať miestnosť aspoň na 5-10 minút, aby sa odstránil prebytočný CO2 a zvýšila sa kvalita vzduchu. Častejšie alebo dlhšie vetranie môže byť potrebné v prípade, že je miestnosť veľmi znečistená, alebo keď je tam viac ľudí či zvierat, ktorí produkujú CO2 dýchaním.

Vetranie s rekuperáciou tepla

Vetranie s rekuperáciou tepla (rekuperácia) je technológia, ktorá umožňuje zvyšovať efektívnosť vetrania tým, že zabraňuje úniku tepla z domu alebo budovy. Rekuperačné zariadenie odoberá teplo z odchádzajúceho vzduchu, ktorý sa vypúšťa z miestnosti, a prenáša ho na čerstvý prichádzajúci vzduch, ktorý sa vháňa do miestnosti. To znamená, že čerstvý vzduch je filtrovaný a odvádzaný vzduch ho zohrieva na teplotu, ktorá sa približuje teplote vzduchu v miestnosti, čo vedie k úspore energie na vykurovanie. Táto technológia je užitočná najmä v zimných mesiacoch, keď je vonkajšia teplota nízka a môže viesť k strate tepla v dome alebo budove.
Používanie vetrania s rekuperáciou tepla môže byť výhodné a účinné v závislosti od mnohých faktorov, ako je napríklad veľkosť domu alebo budovy, požiadavky na kvalitu vzduchu, typ kúrenia a klimatizačného systému a iné faktory. Vetranie s rekuperáciou môže pomôcť zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri, znižuje náklady na kúrenie, a môže pomôcť udržať stálu teplotu v miestnosti. Avšak, zariadenie na rekuperáciu môže byť pomerne drahé a jeho návratnosť môže závisieť od mnohých faktorov, ako je cena energie a kvalita izolácie budovy. Pred rozhodnutím o použití vetrania s rekuperáciou by malo byť vyhodnotené, či by táto investícia bola pre konkrétnu situáciu efektívna a ekonomicky zmysluplná.

Plánujete Vetranie s rekuperáciou?

Rekuperačné zariadenia Zehnder

Spoločnosť Zehnder vyrába vetracie-rekuperačné jednotky už od roku 1968 a patrí medzi špičku v výrobe rekuperačných a vetracích jednotiek v Európe. Táto dlhoročná tradícia, skúsenosti a neustály vývoj dostali vetracie jednotky s rekuperáciou značky Zehnder na najvyššiu priečku medzi konkurenčnými firmami.

Zehnder zariadenia ponúkajú vysoký komfort, ľahkú obsluhu, vysokú účinnosť rekuperácie tepla až 95 %, čo umožňuje úsporu 40 -50% energie na vykurovanie. Účinná akustická izolácia a odhlučnené EC ventilátory EBM – PAPST zaručujú tichý chod a nízku spotrebu elektrickej energie iba cca 33€ ročne. Jednotky sú vybavené automatickým stopercentným obtokom – bypass, ktorý zabezpečuje letné chladenie.

Vetranie s rekuperáciou tepla

Rekuperačné jednotky môžu byť vybavené entalpickým výmenníkom vyvinutým firmou Zehnder.  Entalpický výmenník prenáša teplo ale aj vlhkosť vďaka inovatívnej konštrukcii polymerových membrán. Tá dokáže do privádzaného čerstvého vzduchu odovzdávať nielen teplo, ale aj potrebnú vlhkosť. Vzduch je tak príjemnejší pre dýchanie, nedochádza k vysušovaniu interiéru zvlášť v zimnom období, keď bežne klesá vlhkosť privádzaného vzduchu aj pod 20 %. Vďaka špeciálnej antibakteriálnej vrstve Microban sa zabraňuje prestupu odvádzaných pachov, mikróbov a iných škodlivín. Efektívne pracuje až do vonkajšej teploty  -12 C bez nutnosti predohrevu  a tým sa odstraňuje nebezpečenstvo zamŕzania výmenníka v zimnom období. Pri jeho použití zároveň odpadá riešenie odvodu kondenzátu, keďže žiadny nevzniká. Výmenník tepla je jednotke, pokiaľ nedôjde k ich mechanickému poškodeniu prakticky doživotne.

Rozvody vzduchu v interiéri sú zabezpečené patentovanými trubkami kruhového prierezu Comfo Tube priemer 75mm/90mm, alebo systémom plochých potrubí  Flat 51. Potrubie sa vyrába zo zdravotne nezávadnej hmoty používanej v potravinárstve HDPE a jeho vnútorný hladký povrch Clinside umožňuje vysoké hygienické kritériá. Zehnder používa hviezdicový systém rozvodu vzduchu, keď z jednotky je čerstvý vzduch privádzaný do akustického tlmiča a z neho do každej vetranej miestnosti vedie zvlášť trasa. To nám zaisťuje akustické odrušenie systému, čím nedochádza k presluchom medzi miestnosťami. Ďalšou výhodou je jednoduché a presné vyregulovanie optimálnych množstiev vzduchu do jednotlivých miestností. Každá trasa, či už kruhového, alebo plochého profilu je v každom bode ľahko prístupná a dá sa dôkladne vyčistiť rotujúcim kartáčom. Systém je perfektne tesný, tým vzniká len malá tlaková strata, čo umožňuje nízku spotreba elektrickej energie. Systém je tichý a nedochádza k hluku ani pískaniu vzduchu.

Systém Zehnder predstavuje moderné a úsporné vetranie a výmenu vzduchu.